Allt inom ramarna

Passepartout – Crescent

Välkommen att utforska vårt sortiment av passepartouter från Crescent.

Select Oversize, Conservation

Select Oversize Conservation Board. En åldersbeständig högklassig syrafri passepartout.100% alfacellulosa, lignin fri, ph 8,0-8,5. Åldersbeständig enligt ISO 9706.

Storlek cm: 102×152 cm
Tjocklek mm: 1,4

All passepartout i denna kategori är gjorda av 100% alfacellulosa, som utvinns ur träet i en kemisk process. Det ligninet som finns i träet avlägsnas sedan nästan helt genom syrgasdelignifiering. Det kvarvarande ligninet buffras med kalciumkarbonat, vilket neutraliserar det på lång sikt, vilket resulterar i ett alkaliskt pH på 8,0 – 8,5.

Kärna
Varje kärnfärg tillverkas med en speciell produktionsprocess. Passepartouterna i serierna Select, Alpha Fineart och Conservation Suedes är gjorda av blekt cellulosa och därför kommer de inte att missfärgas eller gulna med tiden. Conservation Boards, ColourLine och Select Conservation Solids är genomgående färgade. De färgade passepartouterna BriteCores och de med svarta kärnor, Metals, är gjorda av pigmenterad cellulosa.

Skydd
Våra passepartouter av konserveringskvalitet uppfyller standarden DIN EN ISO 9706 och klassificeras därför som åldringsbeständiga. De får gärna användas för inramning av standardkvalitet, men är inte lämpliga för inramning av museumskvalitet.

Produktnyheter

Nyheter